Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Množení citrusů

Vítejte na stránce citrusyasubtropy.websnadno.cz v sekci Množení citrusů

Aneb,vypěstujte si sami svůj citrus.Citrusy se dají množit několika způsoby,zakořeňením řízků a roubováním na plané rostliny,které jste si vypěstovali, když jste pecku z citrusu ,,zastrčili" do hlíny k jiné kytce a ona vzešla.Dnes se samozřejmě používají speciální podnože ať už pravokořené nebo vyseté ze semen,ale nic do začátku nenahradí radost z vlastní rostliny, která nám vzešla doma a po čase se naroubuje a později zakvete.

Řízkování:řízkováním se dají množit především citróny,limetky apod.Z roubovaného citroníku,si uřízneme větvičku, která je částečně vyzrálá.seřízneme ji tak ,aby měla zhruba tři očka,list u spodního očka odstraníme a listy u zbylích dvou oček seřízneme o dvě třetiny,je to kvůli odparu vody,vyčerpalo by to řížek.Spodní část řízku namočíme do práškového stymulátoru a do připraveného substrátu uděláme ďirku,aby se stimulátor při zapichování do substrátu nesetřel,zapíchneme řízek a přitlačíme lehce substrát.Řízek by měl mít vyšší vzdušnou vlhkodt a teplotu kolem dvaceti stupňů C.Pokud máte jeden či dva řízky,osvědčila se mi rozříznutá pet láhev,na dno dám cca 5 cm substrátu a zapíchnu řízky,navrch nasunu zpět druhou část lahve (bez víčka) ,toto je malý ,,skleníček" který bohatě svoji funkci splní.Láhev dáme na světlo,ale ne na plné slunce.Za čas nám v páždí listů vyraší nové větvičky,necháme je ještě chvíli růst a občes kontrolujeme dotekem staré listy,jakmile po doteku starý list opadne,můžeme rostlinu pomalu otužovat tím, že snižujeme vzdušnou vlhkost až vrchní část lahve odstraníme úplně a rostlinu necháme nějaký čas ještě řádně zakořenit,po té ji můžeme přesadit do substrátu pro citrusy.Takto získaná rostlina má stejné vlastnosti jako rostlina ze které jsme řízek odebrali.

Další možností:je vypěstovat si planou rostlinu a až doroste kmínek kolem 5 mm tloušťky je možné jej naroubovat.Zasít semínko můžeme z jakéhokoliv plodu,ale dnes jak jsem uvedl výše se používají speciálně šlechtěné plody obsahující semena, která používají pro další množení hlavně velkovýroby stromků v Itálii,na území bývalé Jugoslávie apod.Je možné se k těmto semenům dostat i u nás a nebo k již hotovým napěstovaným rostlinám, které stačí naroubovat.Nám ale pro začátek postačí semena nejlépe citroníku,nebo pomerančovníku.Pokud máme vlastní plodnou rostlinu můžeme roubovat,pokud ne,seženeme rouby od citrusáře,například na internetu.Roubování bude samostatná kapitola.

Pro přehlednější úpravu sekce lze obsah rozdělit do textových "bloků". Bloky lze libovolně vytvářet, přesouvat a mazat. Jejich úpravu zahájíte dvojitým poklepáním tlačítkem myši. Textový editor se vždy spustí pouze pro vybraný blok. Jak editor pracuje naleznete ve videoukázce.

Základní tipy:

 • Používejte často nové bloky.
 • ENTER = nový odstavec.
 • SHIFT+ENTER = nový řádek.
 • Obrázek je nejprve třeba nahrát na server přes Vložit obrázek a Správce souborů.
 • Obsah z Wordu vždy přenášejte přes Vložit z Wordu.
 • NEpoužívejte mezerník pro zarovnávání objektů.
Listování umožňuje dynamicky zobrazovat a skrývat obsahy vybraných bloků:
 • Stiskněte tlačítko listování.
 • U bloků, které mají být skryty, vyplňte nově zobrazené textové pole.
 • Všechny bloky s vyplněným listováním budou na stránkách skryty, kromě prvního v pořadí.
 • Tlačítko přidat odkazy vytvoří nový blok se zástupcem, který bude na stránkách nahrazen odkazy. Tyto odkazy budou shodné s vyplněnými nadpisy u listování a budou přepínat příslušné bloky.
 • Ze všech bloků, které mají vyplněné listování, bude zobrazen vždy pouze jeden. Bloky, které nemají vyplněné listování vůbec, budou zobrazeny vždy.
 • Pokud chcete skrývat i první blok listování, vytvořte na jeho místo nový prázdný blok a použijte pro jeho nadpis výraz: %empty%

Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz

TOPlist